Alternatywne konta zbiorcze w MIRO

Jedną z często artykułowanych przez użytkowników potrzeb jest konieczność księgowania rozrachunków z tym samym kontrahentem na różnych kontach Księgi Głównej (kontach zbiorczych). Jest to podyktowane osobną prezentacją w Bilansie zobowiązań i należności z różnych tytułów (np. zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania inwestycyjne, zobowiązania publiczno-prawne itp).

 

SAP pozwala na uzyskanie tego efektu poprzez zastosowanie operacji specjalnych i/lub alternatywnych kont zbiorczych. Operacje specjalne mają jednak swoje ograniczenia (np. brak możliwości wprowadzenia warunku płatności), dlatego często wybieranym rozwiązaniem jest zastosowanie alternatywnych kont zbiorczych.

 

Włączenie księgowania rozrachunków z alternatywnymi kontami zbiorczymi w FI (Rys1) pozwala osobie księgującej na zmianę konta zobowiązania lub należności, np. w celu zaksięgowania zobowiązania inwestycyjnego, które w Bilansie może być prezentowane w innej pozycji niż zwykłe zobowiązanie z tytułu dostaw i usług:

 

Rys 1. Przykładowa konfiguracja alternatywnych kont zbiorczych:

 

Takie zmiany konta zbiorczego są możliwe w transakcjach księgowania ogólnego (np. F-02, F-43, FB01) oraz księgowaniach ENJOY w FI (np. FV60, FB60, FB65 czy FB70) – Rys.2:

 

 

 

 

Rys 2. Zmiana konta zbiorczego w FB60:

 

Jednak w przypadku gdy chcemy zaksięgować lub wstępnie wprowadzić fakturę zakupu w referencji do zamówienia logistycznego (w transakcji MIRO lub MIR7), w standardowym rozwiązaniu SAP dla Polski nie ma możliwości zmiany konta zbiorczego podczas księgowania (Rys.3) – pole z numerem konta zbiorczego jest nieaktywne do edycji:

 

 

 

 

Rys 3. Konto zbiorcze w MIRO – standard SAP

 

Rozwiązaniem pozwalającym na otwarcie pola Konto KG do edycji w transakcjach MIRO i MIR7 jest aktywacja w systemie rozszerzenia FIN_LOC_CI_14 (FI, LO, Localization Topics for Russia 2). Rozszerzenie to zostało przygotowane z myślą o spełnieniu niektórych wymagań biznesowych rosyjskich przedsiębiorstw i zawiera szereg rozwiązań (np. raportów) specyficznych dla Rosji.

Szczegóły można zobaczyć w dokumentacji SAP pod poniższym adresem: https://tinyurl.com/SAPdoc  jednak w ramach tego rozszerzenia aktywowana jest również funkcjonalność księgowania z alternatywnymi kontami zbiorczymi w transakcjach związanych z logistycznym sprawdzaniem faktury (MIRO, MIR7, MIRA).

 

Rozszerzenie można aktywować w transakcji SFW5 (Rys4) na systemie deweloperskim (i zapisać do transportu w celu przeniesienia na pozostałe systemy) – oczywiście po wcześniejszej analizie wpływu rozszerzenia na istniejące funkcjonalności w systemie. Z własnego doświadczenia nie zauważyłem negatywnego wpływu jego aktywacji na polskie jednostki gospodarcze. Należy mieć jednak świadomość, że jego aktywacja jest nieodwracalna.

 

 

 

 

Rys 4. Aktywacja funkcji biznesowych w SFW5

 

 

W efekcie jego aktywacji, w transakcji MIRO czy MIR7 pojawia się możliwość zmiany konta zbiorczego podczas księgowania (Rys.5):

 

 

 

 

Rys 5. Konto zbiorcze w MIRO – po aktywacji rozszerzenia