Cena zakupu
Cena zakupu w trakcie rejestracji zamówienia zakupu czasami zaskakuje użytkowników. Na czym polega to zaskoczenie? Otóż pomimo braku cennika (rekordu informacyjnego) i niewprowadzenia w pole żadnej wartości cena pojawia się sama. Co więcej nie tylko cena zostaje uzupełniona, ale także cały zestaw danych dotyczący np. kosztów frachtu oraz innych parametrów zarejestrowanych w warunkach cenowych. Skąd zatem ta dane się biorą? Cena oraz inne warunki cenowe uzupełniają się w dokumencie zamówienia w wyniku zadziałania automatycznego kopiowanie elementów ceny zakupu z poprzednich zamówień, co jest standardową funkcjonalnością sytemu.
Dla tych, którym ta funkcja nie do końca odpowiada producent SAP wyszedł naprzeciw i konfiguracji Zaopatrzania dał możliwość ustawienia Wartości domyślnych.
Gospodarka materiałowa -> Zaopatrzenie -> Dane otoczenia -> Definiowanie wartości domyślnych dla nabywców
Ustawianie wartości domyślnych
Jednym z parametrów ustawialnych w obiekcie ‘Wartości domyślne’ jest sposób zarządzania ceną zakupu. W systemie są standardowo dostarczane dwa wpisy w Wartościach domyślnych (01 i 02). W celu przygotowania własnych ustawień w Wartościach domyślnych warto skopiować standardową np. 01 na Z1 i tam dokonywać dostosowań.
Rys. 1
Opcje są trzy:
Zawsze kopiować – cena z poprzedniego zamówienia zostanie skopiowana, a cena wprowadzona przez użytkownika nawet manualnie zostanie nadpisana ceną z poprzedniego zamówienia
Nie przy ręcznym wpisie ceny – cena wprowadzona przez użytkownika manualnie nie zostanie nadpisana ceną z poprzedniego zamówienia.
Bez kopiowania – cena nie zostanie skopiowania z poprzedniego zamówienia i nie zostanie nadpisana po wprowadzaniu manualnym przez użytkownika.
Wartości domyślne są wartości parametru, który należy przypisać do parametru EVO w parametrach użytkownika w SU3.
Rys.2