Czym jest zbieracz kosztów produktu?
Czy zbieracze kosztów produktu w produkcji seryjnej muszą zawsze być wspólnym obiektem w logistyce i rachunku kosztów? ‼️
Można zadać sobie takie pytanie kiedy mając produkcję seryjną, rozliczaną okresowo, chcielibyśmy mieć jednocześnie osobne zlecenia produkcyjne na potrzeby harmonogramowania, planowania zapotrzebowania w MRP itd. Rachunkowość kosztów nie jest zainteresowana analizą wielu obiektów, dlatego też można zbierać koszty produkcji wyrobu na jednym obiekcie (zbieracz kosztów produktu) mając w obszarze produkcji wiele zleceń produkcyjnych.
🔹 Czym jest zbieracz kosztów produktu?
W scenariuszu gdzie wykorzystujemy zlecenia produkcyjne/procesowe oraz zbieracze kosztów jest to obiekt kontrolingowy, który zbiera koszty produkcji danego wyrobu oraz danej wersji produkcyjnej. Tworząc kolejne zlecenie produkcyjne na wyrób, dla którego został utworzony zbieracz kosztów, zlecenie to będzie automatycznie przypisane do zbieracza i podczas księgowania kosztów rzeczywistych, nie będzie obiektem obciążanym kosztami. Jak się domyślacie, będzie nim zbieracz kosztów produktu.
🔹 Co trzeba ustawić w konfiguracji, aby ten scenariusz mógł zadziałać?
W transakcji OPL8 należy dla danego rodzaju zlecenia produkcyjnego ustawić predefiniowaną regułę domyślną PP2 aby umożliwić rozliczenie okresowe
W tej samej transakcji należy włączyć połączenie do zbieracza kosztów produktu
Od tego momentu, jeśli masz utworzony zbieracz kosztów dla danego wyrobu (transakcja KKF6N) i utworzysz zlecenie produkcyjne pod rodzajem zlecenia, które skonfigurowaliśmy w transakcji OPL8, wówczas zlecenie takie nie będzie obciążane kosztami (materiały, działania, narzuty i inne). Koszty te będą zaksięgowane na zbieraczu kosztów.
🔹 Sprawdźmy czy to prawda 😊
Potwierdzenie 140 godzin czasu osobowego na zlecenie produkcyjne 1000122
Raport zbieracza kosztów