Kurs dla VAT
Zgodnie z polskimi przepisami, w niektórych sytuacjach istnieje konieczność zaksięgowania dokumentu faktury zakupu w walucie obcej, z dwoma różnymi kursami walutowymi do CIT i do VAT.
W konfiguracji systemu możliwe jest odkrycie pola BKPF-TXKRS (kurs dla VAT) i ustawienie parametru sterującego kursem dla podatków w ustawieniach jednostki gospodarczej (Rys1 i Rys2)
Rys1. konfiguracja jednostki gospodarczej
Rys2. Dodatkowe parametry jednostki gospodarczej
Jednak, zgodnie z notą OSS 730466 (i notami zależnymi), wykonanie pełnej konfiguracji obsługi pola kurs dla podatków daje właściwy efekt tylko przy włączonym parametrze „zakłady za granicą” („plants abroad”) – Rys3
Rys3. Aktywacja „zakładów za granicą”
Bez włączonego parametru, po kursie podatkowym, przeliczana jest tylko kwota podatku, a podstawa jest przeliczana po kursie z nagłówka dokumentu (BKPF-KURSF). W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy system jest wykorzystywany przez wiele różnych jednostek gospodarczych z różnych krajów, nie jest możliwe włączenie „plants abroad” gdyż aktywacja tego parametru odbywa się na poziomie mandanta, a tym samym wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych zmian konfiguracyjnych w ustawieniach jednostek gospodarczych i podatku VAT dla wszystkich krajów, które nie miałyby wykorzystywać tej funkcjonalności. Dlatego, bardzo często centrale odpowiedzialne za system w organizacji nie zgadzają się na jego włączenie podczas roll-out’ów systemu SAP do polskich jednostek.
Brak obsługi „zakładów za granicą” powoduje, że w tabeli BSET dla dokumentu, nie są wypełnione wartości w polach LWBAS i LWSTE, które powinny zawierać kwoty w PLN przeliczone po kursie podatkowym (TXKRS). Z pól tych pobierane są wartości w PLN do raportu drukującego rejestr VAT i plików JPK, więc brak ich wypełnienia lub zły kurs zastosowany do przeliczenia powodują konieczność ingerencji (ręcznej lub programistycznej) w generowane pliki JPK.
Poniżej opisano rozwiązanie, które pozwala na „obejście” problemu i umożliwia korygowanie kwoty podstawy opodatkowania w PLN podczas księgowania dokumentu. Rozwiązanie to może być zastosowane gdy, z dowolnego powodu, nie mamy możliwości włączenia parametru „plants abroad” i pełnej konfiguracji zgodnej z notą OSS 730466.
W drzewie konfiguracji SPRO (Rys4) należy wykonać poniższe kroki:
Rys4. Konfiguracja SPRO – sterowanie podatkiem VAT
UWAGA!! Krok 1 wykonujemy tylko na systemie developerskim, kroki 2 i 3 do przeniesienia transportem na kolejne systemy (testowy i produkcyjny)
Krok 1. Zmiana sterowania komunikatem FF 116 na systemie deweloperskim w transakcji OBA5 – wystarczy wykonanie tylko dla wybranego użytkownika, który wykonuje konfigurację i ustawienie komunikatu jako ostrzeżenie:
Krok 2. Dodanie wpisu dla TAXPL – da kraju innego niż Czechy i Słowacja jest to możliwe tylko po zmianie komunikatu:
Krok 3. Dodanie wpisu dla TAXPL w kolejnym wglądzie, żeby nie poprawiał kwoty podatku/podstawy w walucie obcej jeśli ręcznie będzie ona zmieniona przez użytkownika:
Powyższe rozwiązanie pozwala na ręczną modyfikację kwoty podstawy w walucie lokalnej podczas wprowadzania faktury zakupu w MIRO i w FB60.
Dzięki temu podczas księgowania dokumentu zakupu, możliwe jest podanie kwoty podstawy w walucie krajowej, przeliczonej po kursie podatkowym, a tym samym prawidłowe ujęcie takich dokumentów w rejestrze VAT i pliku JPK bez ingerencji w te pliki i bez zmian programistycznych w raporcie rejestru VAT.