Wstęp do Adobe Forms

Dla systemu S/4HANA podstawowym narzędziem do tworzenia wydruków jest Adobe Forms. Powstają one w formacie PDF.  W tym poradniku pokażemy jak stworzyć przykładowy „bilet lotniczy” na podstawie tabel SAP ( sbook , scarr, spfli ).

Na samym początku musimy stworzyć interfejs formularza, który działa bardzo podobnie jak ten w SmartForms. Ciekawostką jest to, że w przypadku formularzy Adobe Forms możemy używać jednego interfejsu do tworzenia wielu formularzy.

 

 

 

Rys. 1 – Tworzenie interfejsu

 

Nasz przykładowy wydruk będzie się generował na podstawie podanego numeru rezerwacji, tak więc musimy go zadeklarować jako parametr do importu

 

 

 

Rys. 2 – Tworzenie parametrów importowych

 

Następnym krokiem jest stworzenie struktury z danymi, które będziemy wykorzystywać w późniejszym etapie jakim jest -> tworzenie układu formularza. Należy pamiętać, że nie musimy wykorzystywać wszystkich danych znajdujących się w tej strukturze. Interfejs formularza powinien być tak zaprojektowany aby jak największa ilość podobnych wydruków mogła z niego korzystać.

 

 

 

Rys. 3 – Tworzenie typu

 

 

 

 

Rys. 4 – Deklaracja struktury

 

W inicjalizacji kodowania pobieramy niezbędne dane i wrzucamy je do struktury stworzonej w poprzednim punkcie.

 

 

Rys. 5 – Pobieranie danych

 

Po przygotowaniu interfejsu możemy przejść do tworzenia formularza Adobe.

 

 

 

Rys. 6 – Tworzenie formularza

 

Podczas tworzenia formularza wskazujemy nazwę wcześniej stworzonego interfejsu, z którego będziemy korzystać.

 

 

 

Rys. 7 – Podanie interfejsu

 

Po lewej stronie na Rys 8 – znajduje się  Interfejs z którego korzystamy. W celu wykorzystania danych, które w nim się znajdują, musimy metodą „drag and drop” przeciągnąć je do naszego formularza. W tym przypadku przenosimy strukturę gs_ticket do ztutorial_create_ticket. Następnie klikamy „Układ” i przechodzimy do projektowania naszego formularza.

 

 

 

Rys. 8 – Przeciąganie danych z interfejsu do Formularza

 

Na samym początku ustalamy jakie wymiary powinien mieć formularz który tworzymy. W naszym przykładnie będziemy tworzyć „bilet lotniczy”, więc nasz wydruk będzie miał wymiary 5x10cm.

 

 

 

Rys. 9 – Ustalenie wielkości formularza

 

W tym punkcie dodajemy grafikę do naszego formularza. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest korzystanie z transakcji se78 i pobieranie grafiki z systemu (gdzie jakość grafiki nie jest zadowalająca), a drugim sposobem jest wskazanie grafiki znajdującej się na dysku. My skorzystaliśmy z drugiego sposobu. Z prawej strony Rys 10 widzimy „Object Library”, gdzie znajduje się „Image Field”, który przeciągamy na nasz formularz. Na dysku znajdujemy grafikę, którą chcemy wykorzystać i zapisujemy ją za pomocą zaznaczenia checkbox’a „Embed Image Data”.

 

 

 

Rys. 10 – Wstawienie grafiki do fromularza

 

Kolejnym krokiem jest zapełnienie formularza danymi, które zostały pobrane w interfejsie.  Po lewej stronie Rys 11 (w DATA VIEW) znajduje się struktura, którą przenieśliśmy z interfejsu do formularza. Metodą „drag and drop” przeciągamy wybrane dane w miejsce docelowe.

 

 

 

Rys. 11 – Wypełnienie formularza danymi

 

Klikając w dowolny rekord znajdujący się na formularzu, w prawym dolnym rogu Rys 12 pokaże nam się okno, w którym będzie zakładka „Layout”. Tam możemy określać jakiej wielkości i w jakim położeniu ma się znajdować dany rekord z danymi. Dodatkowo jeżeli chcemy aby z lewej strony rekordu nie pojawiał się jego opis, to w miejscu „Caption” -> „Position” musimy wybrać „None”.

 

 

 

Rys. 12 – Określanie położenia rekordu

 

Chcąc wpisać dowolny tekst na formularzu (na przykład „Przylot” lub „Wylot”), musimy ponownie skierować się w stronę „Object Library” i znaleźć „Text” a następnie przeciągnąć go na nasz dokument.

 

 

 

Rys. 13 – Wstawienie tekstu do formularza

 

Adobe Forms daje nam możliwość wstawienia grafiki jako tło.

 

 

Rys. 14 – Dodanie tła do formularza

 

Chcąc wstawić „Barcode” do dokumentu, ponownie musimy skierować się w stronę „Object Library” i znaleźć interesujący nas styl barcodu.

 

 

Rys. 15  – Wstawienie barcodu do formularza

 

Efekt finalny, prezentuje się w następujący sposób:

 

 

 

Rys. 16 – Gotowy wydruk